محاسبه-هزینه-حمل-بار-بین-المللی

محاسبه هزینه حمل بار بین المللی

باربری به سه دسته تقسیم می شود: باربری درون شهری، باربری بین شهری و باربری بین المللی. برای محاسبه هزینه حمل بار بین المللی باید علل مختلف مورد توجه قرار بگیرد. این روش باربری به دلیل مسافت زیاد هزینه زیادی برای جابه جایی متحمل میشود.

می توان گفت مشخصات بار و کالا در قیمت گذاری باربری بین المللی موثر است. هم چنین مقصد نیز می تواند تاثیر خود را بگذارد. فرض کنید بسته ای می خواهد از ایران به عراق و هلند ارسال شود.

هزینه باربری به عراق ارزان تر از هزینه حمل بار به هلند است. مسافت ایران تا هلند بیشتر از عراق است. هم چنین نرخ ارز و تورم بر تعیین نرخ باربری بین المللی دخالت کرده و با بالا رفتن قیمت دلار و یورو و… هزینه حمل بار به خارج از ایران نیز افزایش می یابد.

ما در این مقاله سعی داریم تا نکات ضروری جهت نحوه محاسبه هزینه باربری بین شهری و بین المللی را برای شما بیان کنیم. تا در صورت ضرورت آگاهی نسبی داشته باشید.

باربری بین المللی چیست؟

حمل و نقل بین المللی یک روش عالی برای گسترش دادن تجارت است. که این امر تاثیر مستقی بر بهبود  شرایط اقتصادی جامعه نیز دارد.

باربری بین المللی موجب هموار شدن دستیابی افراد به محصولات و کالاهایی است که نیاز دارند ولی در کشور خود وجود ندارد یا نامرغوب است.

حمل بار از یک کشور به کشور دیگر را باربری بین الملل نامیده اند. این باربری توسط یک واسطه انجام میشود که آن واسطه می تواند شرکت حمل بار باشد یا می تواند اتوبار باشد.

کشور فرستنده و کشور دریافت کننده ممکن است دارای مرز زمینی، دریایی و یا هوایی باشند. این ها راه های واردات و صادرات هستند که جهت انتقال بار باید تمام شرایط لازم در نظر گرفته شود.

به طور مثال سرعت در حمل بار هایی مانند میوه و سبزی بسیار مهم است زیرا ممکن است تلف شوند. هزینه باربری از مواردی است که افراد بسیار مورد توجه قرار می دهند.

زیرا باربری بین المللی هزینه حمل زیادی دارد. قوانین مربوطه در خصوص باربری بین المللی، ارزش و بهای بار، خطراتی موجود و… را نیز نباید فراموش کرد.

به همین جهت نیازمند باربری معتبر و خوب برای حمل بار بین المللی احساس می شود. یک باربری که نرخ کرایه را طبق قوانین معین کرده و دریافت می کند.

ما با بررسی موارد مختلف به شما برای انتخاب باربری مطمئن کمک می کنیم و انواع روش های حمل بار بین المللی را شرح می دهیم. ما را همراهی کنید.

انواع روش های حمل بین المللی کدامند؟

شرکت ها از مسیر های ارتباطی زمینی، دریایی و هوای اقدام به ارسال بارها و محموله ها می کنند. برای حمل بار بین المللی اگر راه زمینی باشد از طریق مرز زمینی بار فرستاده میشود.

اگر راه زمینی نباشد از طریق دریا یا هوایی کالا و اسباب ارسال می گردد. مگر نیاز به ارسال فوری باشد که می توان روشی را انتخاب کرد که در کمترین زمان ممکن بتوان بار را حمل کرد.

در برخی موارد نیز علل دیگری در تعیین نوع روش استعلام هزینه باربری بین المللی تاثیر دارد. مانند کشور محل تخلیه، نوع بار و قوانین مربوطه برای حمل بار.

در ذیل به شرح روش های باربری بین المللی میپردازیم. این روش های حمل در محاسبه هزینه حمل بار بین المللی بسیار اهمیت دارند لذا باید به بررسی آن ها پرداخت.

باربری هوایی

حمل بار هوایی از روش های مطمئن در باربری بین المللی است. این روش بسیار سریع و ایمن است اما هزینه باربری با آن بالاست به همین جهت برای افرادی که به دنبال باربری ارزان هستند مناسب نیست.

اما در سطح بین الملل اگر نتوان بار را از طریق زمین و دریا ارسال کرد به ناچار باید از روش هوایی استفاده کرد.

با توجه به پیشرفت هایی که در صنعت هواپیمایی رخ داده این روش در حال دستیابی به رتبه یک در باربری بین المللی است. لازم به ذکر است که هرساله ظرفیت و سرعت این روش باربری در حال افزایش است.

این روش برای باربری مسافت های دور بسیار مناسب است و به راحتی می توان بار را در سریع ترین زمان ممکن از مبدا به مقصد ارسال کرد. امنیت بار بسیار زیاد است.

هر نوع بار اعم از سبک و سنگین را می توان از طریق هواپیما حمل کرد. سرقت در این روش نیز بسیار کم است.

اگر می خواهید بارتان را از طریق هوایی ارسال کنید باید بدانید که نرخ باربری هوایی بسیار زیاد است. تاخیر در پرواز یا لغو پرواز امکان دارد و مالیات بار ها باید پرداخت گردد.

باربری دریایی

ارسال و حمل بار از طریق دریا بسار متداول است و مورد توجه قرار می گیرد. این روش باربری نیز سریع است و در زمان می توان صرفه جویی کرد.

هر نوع باری را می توان از طریق راه دریایی به کشور مقصد فرستاد مانند مواد خشک، آهن آلات، مواد نفتی و… .

هزینه حمل بار از طریق دریا به نسبت ارزان است. از این رو برای صاحبان بار بسیار مطلوب است. می توان بار های ارسالی را در جعبه یا کارتن بسته بندی کرد.

مزایای حمل بار دریایی این است که می توانید انواع بار های سنگین را انتقال داد. پس از نظر میزان و وزن کالا محدودیتی در این روش وجود ندارد.

این روش معایبی نیز دارد که می توان به دشوار بودن ردیابی اشاره کرد. در این روش باید مالیات پرداخت گردد و نرخ باربری وابسته به ارز و سوخت مصرفی است.

روش حمل بار دریایی خطرات زیادی را روبه رو دارد که باید کلیه تدابیر لازم مورد توجه قرار بگیرد.

باربری جاده ای

این روش باربری قدیمی استو از نظر نرخ باربری بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. حمل بار در این روش نیز در کمترین زمان ممکن انجام میشود. برخی خدمات این روش عبارتند از حمل بار با کامیون های یخچال دار و ترانزیت.

روش حمل بار جاده ای جایگاه مهمی در حمل و نقل داخلی و خارجی کسب نموده است و سالیانه حدود 500 میلیون تن بار، با این روش در حال ارسال است. مزایای حمل بار جاده ای عبارتند از:

  • نرخ باربری پایین
  • امکان ردیابی کالا 
  • ارسال و تحویل ایمن

معایب این روش نیز طولانی بودن مسیر ها و امکان ورود خسارت، عوارض در مسیر و جاده، مقررات سخت کشور ها و عدم امکان انتخاب خودروی باربری در برخی مواقع است.

باربری زمینی

حمل بار به روش زمینی می تواند در محدوده یک کشور باشد. هم چنین می تواند از یک کشور به کشور دیگر باشد که بین الملل نامیده میشود.

این روش هزینه باربری معقولی دارد. باربری زمینی توسط انواع خودرو های حمل بار سنگین انجام میشود که قادرند بار های مختلف با وزن های بالا را جابه جا کنند.

حتی می توان از اتوبوس ها برای حمل بار استفاده کرد که به آن باربری ترمینال می گویند. این روش کمترین نرخ کرایه دارد. سرعت باربری زمینی نیز بالاست اما این روش به دلیل تصادفات و سرقت در بین مسیر روش ایمنی نیست.

باربری ریلی

در این روش از خطوط راه اهن استفاده می شود. باربری ریلی در باربری بین المللی نقش به سزایی ندارد اما در حمل و نقل عمومی بسیار کاربرد دارد.

باربری ریلی نسبت به روش هوایی و دریایی مزایای بیشتری دارد و از نظر هزینه باربری مقرون به صرفه تر است. اما این روش نیز دارای معایبی است که مورد توجه قرار دارد.

مدت زمان حمل به خصوص برای مسیر های طولانی منعطف نیست. این روش از حمل بار جاده ای نرخ باربری بیشتری را می طلبد. گاهی نبود قطعات صنعتی امکان ایجاد اختلال را فراهم می کند که موجب دشواری در امر باربری می باشد.

اما مواردی نیز هست که افراد را به سمت باربری جاده ای سوق میدهد مثلا سرعت باربری، عبور قطار از مسیر های دشوار و پایین بودن آمار تصادف نسبت به باربری جاده ای.

نرخ باربری بین المللی چقدر است؟

برای تعیین هزینه حمل بار بین المللی باید در ابتدا معین شود باربری از کدام روش زمینی، هوایی و دریایی انجام می شود. زیرا به دلیل تفاوت در طول مسافت، نوع وسیله باربری و دیگر موارد موثر نرخ باربری نیز مختلف است.

هم چنین مشخصات بار نیز از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار داد. زیرا بار ها دارای حجم و وزن یکسانی نیستند و بر اساس وزن بار کارشناسان اقدام به تعیین نرخ باربری می کنند.

مقصد تخلیه نیز از مواردی است که در تعیین نرخ حمل بار موثر است. بر فرض باری که از ایران برای ترکیه در حال حمل است کرایه کمتری نسبت به باربری به روسیه دارد.

بعد مسافت و دوری آن موجب بالا رفتن نرخ حمل بار است. برای محاسبه هزینه حمل بار بین المللی بهترین راه تماس با کادر کارشناسان شرکت های مربوطه است.

عملیات باربری به صورت بین الملل چه فعالیت هایی را شامل میشود؟

باربری بین المللی به این معناست که کالا و محموله ها بین دو کشور در حال جابه جایی هستند. برای تحقق این امر باربری ها باید اقداماتی را انجام دهند.

این فعالیت ها برای حمل بار به کشور دیگر ضروری است که در ذیل تشریح می کنیم.

فورواردی

هماهنگ کردن باربری به یکی از روش های زمینی، دریایی و هوایی و یا ترکیبی از این هاست. بارنامه ای صادر می شود که به معنای پذیرفتن مسئولیت حمل بار است.

این فعالیت در قالب یک قرارداد که بین صاحبان بار و شرکت باربری منعقد می گردد، صورت می گیرد.

کریری

این فعالیت به انتقال بار از یک کشور به کشور دیگر اطلاق می گردد که طبق قوانین و قرارداد های باربری به انعقاد می رسد.

فعالیت فورواردی چیست؟

فعالیت فورواردی به معنا هماهنگی برای حمل بار به روش های زمینی، دریایی و هوایی است که به صورت قرارداد بین صاحب بار و شرکت باربری منعقد میگردد که با پذیرفتن مسئولیت کالا و اثاثیه بارنامه صادر میشود.

محاسبه هزینه حمل بار بین المللی به چه عواملی بستگی دارد؟

برای تعیین قیمت باید در نظر داشت که از کدام روش باربری باید استفاده شود، باربری زمینی یا دریایی یا هوایی - نوع و مشخصات بار باید در نظر گرفته شود بعد مسافت و مسیر باید مشخص شود چون میزان سوخت و ارز دخیل در تعیین نرخ باربری بین الملل می باشد.

سبد خرید
تماس سریع